ÖĞRETMENLER MUTLU OLMUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin özür grubu atamalarını illerde norm kadro olmamasına rağmen büyük bir özveri göstererek çözdü. 

Özür grubu atamalarında il ve ilçe emri olmayacağını Müsteşar Bey twiterdan açıklamıştı. Bu sözüne rağmen bütün öğretmenler il ve ilçe emri olmadan eşinin bulunduğu ile geldi. 

Bakanlık , İl ve ilçe emri atamaları yapmayarak il müdürlerinin işini kolaylaştırdı. Birde adaleti sağlamaya çalıştı.

Öğretmenlerin puanlarına göre atamalarını gerçekleştirdi. İl emri olsaydı torpili olan öğretmenler şehir merkezinde kalırken , torpili bulamayanlar ilçelerin yolunu tutardı.

Şöyle bir beyin jimnastiği yapacak olursak , geçtiğimiz yıl İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü özür grubu atamalarını yapmak için alan değişikliği ve öğretmenleri memur olmaya zorlayarak sorunu çözmek istemiş ve yeni sorunlar üretmişti. 

Hala bu sorunlar çözülemiyor.

Milli Eğitim Bakanı ve Müsteşar Bey , İl ve İlçe emri uygulamasına girmeden adaleti sağlamaya çalışırken , özür grubundan ataması yapılan öğretmenler merkezde görevlendirme yapmak için il müdürlüğü önüne kamp kurmuş durumda…

Özür grubu atamalarında puan üstünlüğü esas alınarak atamalar yapıldı.

Özür grubu atamalarında en fazla öğretmen atamasının yapıldığı Ankara ilini örnek verelim.

Yaklaşık 600 öğretmen Ankara iline özür grubu atamasında norm fazlası olarak getirildi.

Puanı 150 – 200 civarında olan öğretmenler merkeze getirilirken , 18-20 puanla ataması yapılan öğretmenler genellikle ilçe merkezlerine getirildi.

ÖZÜR GRUBU SORUNUNU HER ÖĞRETMENİN EVİNİN DİBİNE OKUL YAPARAK ÇÖZERSİNİZ

Milli Eğitim Bakanlığında özür grubu sorunu asla bitmez. 18 puanı olan öğretmeni Beypazarına verdiğiniz zaman , yeni bir özür oluştu ve ben merkeze gelmeliyim diye il içi özür grubu istiyor. 

Ankara ilinde ilçe merkezlerine hatta şehir merkezine bile gelen öğretmen eşinin ve evinin bulunduğu yeri istiyor. 

Bu talebinin karşılanması için siyasi ve sendikal baskılar başta olmak üzere il müdürlüğüne yoğun bir baskı oluşuyor. 
İlçe ve köylerde ki öğretmenleri bu baskılarla merkeze çeksek , il merkezinden binlerce öğretmen derse girecek sınıf bulamazken ilçelerde ve köylerde sınıflara ücretli öğretmenler girecek .

Sonrada çıkıp diyeceksiniz ki , yeni sınav sisteminde okulların şartları eşit mi ? 

İlçe merkezleri ve köylerde okuyan çocukların kadrolu öğretmen hakkı değil mi ?

Bugün Ankara ilinin Nallıhan ilçesinde Çayırhan beldesine ilk atama , özür grubu atama ve diğer sebeplerle gelen öğretmen bile burada 1 yıl bile kalmak istemiyor ve bir yolunu bularak merkeze geliyor…

Bu haberimiz nedeniyle birçok eleştiri ve yorum alacağımızı da biliyoruz…

Ancak olaylara birazcık realite ile bakmak gerekiyor. 

Milli Eğitim Bakanı ve Müsteşar Bey büyük bir özveri göstererek , gece gündüz çalışarak 3-5 günde 3600 öğretmeni norm kadro olmadığı halde puan üstünlüğüne göre eşinin bulunduğu illere getirmiştir. 

Bu durumdan bile memnun olmayan binlerce öğretmen var…

Sonuç olarak ; Ademoğlu hep daha fazlasını istediği ve hep yukarıya baktığı için mutlu olmuyor. Birde Doğu ve Güneydoğu’da yıllardır çakılı kalan öğretmenlerimizi düşünün. Yıllardır atanmak için bekleyen yüzbinlerce öğretmeni düşünerek empati yapabiliriz….
 
http://www.mebpersoneli.com.tr/guncel/ogretmenler-mutlu-olmuyor-h92528.html

702 kez okundu

YORUM YAZIN