2010 KPSSP10 puanı geçerli midir?

YÖNETMELİK HÜKMÜ

 

Adaylar arasında KPSS Yönetmeliği olarak da bilinen Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11’inci maddesinde KPSS Puanlarının geçerlilik süresi belirlenmiştir.

11’inci madde şu şekildedir: “KPSS sonuçları iki yıl geçerlidir. Ancak öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır (Bir yıllık geçerli olma hükmü geçici madde gereğince 2013 yılından itibaren geçerli olacaktır). Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder”.

 

2010 YILI ÖĞRETMENLİK SINAVI 31 EKİMDE YAPILDI

2010 yılı Temmuz ayında yapılan KPSS Öğretmenlik sınavı kopya iddiaları nedeniyle iptal edilmiştir. Bu sınavın yerine, 31 Ekim 2010 tarihinde yeni bir KPSS Öğretmenlik sınavı yapılmıştır. Adaylar, KPSS’ye ilişkin Yönetmeliğin ilgili maddesine göre bu sınavın 31 Ekim 2012 tarihine kadar geçerli olması gerektiğini düşünmektedir. Buna göre, 2012/2 Öğretmen Atamalarında 2010, 2011 ve 2012 yıllarında yapılan KPSS P10 puanlarının her üçünün de kullanılabileceği gibi bir anlaşılma ortaya çıkmaktadır.

SORUN, İKİ YIL İBARESİNİN NASIL ANLAŞILACAĞINDAN ÇIKMAKTADIR

Burada sorun, KPSS’ye ilişkin Yönetmeliğin bu maddesinde geçen “iki yıl” ibaresinin nasıl anlaşılacağından çıkmaktadır. Geçerli olmasını isteyenler bu ifadeyi “iki tam yıl” olarak anlamaktadır. Ancak, bu ifadenin bu şekilde anlaşılması bize göre kamu yararı taşımamaktadır. Şöyleki;

1- Yönetmelik düzenlemesinin esas amacı; KPSSP3, 93 veya 94 için düşünüldüğünde iki sınav sonucunun değil tek bir sınav sonucunun geçerli olmasını içermektedir. KPSSP10 bağlamında da yine sadece son iki yılın puanlarının esas alınması amaçlanmıştır.

2- 2010 yılında istisnai bir durum oluşmuş ve sınav iptal edildiği için yeni sınav 31 Ekimde yapılmıştır. 2012 yılı için, yönetmelikte yer alan iki yıl şartına uyum sağlanması bakımından, bu yılki sınavın da 31 Ekime alınması halinde büyük bir kargaşa yaşanır, tepki oluşurdu. Kamu yararı bağlamında en uygun olanı yapılmış, okulların açılmasına yetiştirilmesi için sınav Temmuz ayında yapılmıştır.

3- 2010 yılı önlisans ve ortaöğretim sınavı Kasım ayında yapılmıştır. Ancak 2012 yılı sınavı Eylül ayında yapılacaktır. İlk maddede de belirttiğimiz üzere, KPSSP93 ve 94 puan türü bağlamında, yönetmeliğin amacı iki yılın sınav puanlarını değil tek bir yılın sınav puanlarını esas almak olduğundan, Eylül ayında yapılacak sınavla birlikte Kasım 2010 KPSS93 ve 94 puan türlerinin geçerliliği sona erecektir.

KAMU YARARI, AMAÇSAL YORUMU ESAS ALMAYI ZORUNLU KILMAKTADIR

Bu nedenleden dolayı, yönetmelikte yer alan “iki yıl” ibaresini lafızdan ziyade amaçsal yorumla anlamak daha fazla kamu yararı içermektedir. Bu bağlamda, yönetmelikteki “iki yıl” ibaresini “iki yıl sonraki yıl sona ermeden herhangi bir tarihte yapılacak olan KPSS sınavı” olarak anlamak en uygunudur. Burada, söz konusu yılın başında, ortasında ya da sonunda sınav yapılması önemli değildir. İlgili yıl içerisinde hangi tarihte sınav yapılmış olursa olsun, iki yıl önceki sınav puanının geçerliliğinin sona ermesi esas olmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2012-2 öğretmenliğe başvuru ve atama kılavuzunun “B. Öğretmenlik İçin Aranılan Genel ve Özel Şartlar” başlıklı 9. maddesinde; “Öğretmenliğe atanacaklarda, 2011 ve 2012 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nda KPSSP10 puan türünden atanmak istediği alan için belirlenen taban puan ve üzeri puan almış olmak,” ifadesi yer almaktadır. Sonuç olarak, 31 Ekim 2010 tarihinde yapılan KPSS Öğretmenlik sınavı puanlarının geçerliliği, 7 Temmuz 2012 tarihinde yapılan KPSS ile beraber sona ermiştir.

 

Kutay Seymen ARIKAN
Memurlar.net KPSS Editörü
kutay@memurlar.net

http://www.memurlar.net/haber/278699/

698 kez okundu

YORUM YAZIN